Instytut Teatralny zaprasza 30 listopada o godz. 18:00 na spotkanie z Olgą Lipińską o tym, dlaczego warto czytać i wystawiać utwory Aleksandra Fredry. Rozmowę poprowadzi Monika Pilch. Wstęp wolny.
Rozmowa Moniki Pilch z wybitną reżyserką telewizyjną i teatralną o twórczości Aleksandra Fredry. O tym, dlaczego warto go czytać i wystawiać, ale też, co jest takiego uwodzącego w tej twórczości, że Olga Lipińska tak chętnie po nią sięgała. Czy reżyserka zgadza się z twierdzeniem, że Fredro uratował naszą literaturę teatralną i nie tylko „od ogólnej melancholii”?
Olga Lipińska
Reżyserka teatralna i telewizyjna, scenarzystka, satyryczka, autorka popularnych telewizyjnych programów kabaretowych. Zrealizowała kilkadziesiąt spektakli dramatycznych w Teatrze Telewizji, sięgając często do sztuk Aleksandra Fredry (m.in. „Damy i huzary”, „Gwałtu, co się dzieje”, „Zemsta”). W latach 1977-1990 była dyrektorką Teatru Komedia w Warszawie, gdzie wyreżyserowała „Dożywocie” Fredry (1983). Szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim jako twórczyni legendarnego telewizyjnego „Kabaretu Olgi Lipińskiej”.