Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza od 1 do 9 grudnia do pawilonu edukacyjnego Kamień na prezentację polskiej Wystawy krajów i regionów „Look Around” z Praskiego Quadriennale 2023. Wstęp wolny.
„Rozejrzyj się” to wystawa, spacer dźwiękowy oraz program wydarzeń odbywających się w Pawilonie Edukacyjnym Kamień (Wybrzeże Puckie 1, Warszawa) oraz jego okolicach nad Wisłą.
„Rozejrzyj się” zachęca do skierowania uwagi w stronę otoczenia – jego ludzkich i nie- ludzkich mieszkańców, jego kolorów, dźwięków i zapachów. Zachęcamy do rozejrzenia się i przeniesienia uwagi w te miejsca, które często ignorujemy jako mieszkańcy miast – w stronę zarośniętych brzegów rzek, ptasich gniazd zbudowanych z patyczków i sztucznych włókien, wytworów ludzkiej kultury, które wrosły w krajobraz.
„Rozejrzyj się” jest kontynuacją działań realizowanych przez kolektyw (Zuzanna Berendt, Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Michał Fronk, Anna Majewska, Sara Märc, Ida Ślęzak) w ramach przygotowań do i podczas międzynarodowej wystawy scenograficznej Praskie Quadriennale 2023. W ramach prezentowanego podczas Quadriennale projektu „Look Around” zespół wypracowywał metody kolektywnej pracy artystyczno-badawczej, prowadził badania na temat miejsca, w którym odbywała się wystawa – dawnej rzeźni w Holešovicach – oraz opracowywał propozycje działań służących rozwijaniu wielozmysłowej wrażliwości na przestrzeń i dostrzegania w niej obecności więcej-niż-ludzi, właściwych im sposobów bycia, działania i czasowości. Wystawa oraz program wydarzeń, które odbywać się będą w dniach 1-9 grudnia w Pawilonie Edukacyjnym Kamień dają mieszkańcom Warszawy możliwość doświadczenia efektów pracy kolektywu w lokalnym kontekście.
HARMONOGRAM
1 grudnia, godz. 18:00–21:00 | otwarcie wystawy i interwencja performatywna
2 grudnia, godz. 14:15–16:15 | spacer performatywny
2 grudnia, godz. 16:15–18:15 | dyżur kuratorski Magdaleny Franczak
3 grudnia, godz. 11:00–13:00 | warsztat z metod kolektywnej pracy artystyczno-badawczej*
3 grudnia, godz. 13:15–15:15 | dyżur kuratorski Ludomira Franczaka
4 grudnia, godz. 17:00–19:00 | dyżur kuratorski Anny Majewskiej
5 grudnia, godz. 17:00–19:00 | dyżur kuratorski Idy Ślęzak
6 grudnia, godz. 16:00–18:00 | dyżur kuratorski Anny Majewskiej
7 grudnia, godz. 16:00–18:00 | dyżur kuratorski Idy Ślęzak
9 grudnia, godz. 16:00–18:00 | kolektywny dyżur kuratorski
9 grudnia, godz. 18:00–19:30 | performatywny demontaż wystawy
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
* Na warsztat z metod kolektywnej pracy artystyczno-badawczej obowiązują zapisy pod numerem telefonu 505 548 406.
„Rozejrzyj się” | prezentacja polskiej Wystawy krajów i regionów „Look Around” z Praskiego Quadriennale 2023
1–9 grudnia 2023
Pawilon Edukacyjny Kamień, Wybrzeże Puckie 1, Warszawa
kolektyw twórczy: Zuzanna Berendt, Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Anna Majewska, Ida Ślęzak
produkcja: Karolina Dziełak-Żakowska, Krystyna Mogilnicka
muzyka: Marcin Dymiter
prowadzenie warsztatu z metod kolektywnej pracy artystyczno-badawczej: Ida Ślęzak
interwencja performatywna podczas wernisażu: Jagna Nawrocka
współpraca kostiumograficzna: Zofia Leszczyńska
identyfikacja wizualna: Robert Zając (kilku.com)
projekt oświetlenia: Sebastian Klim
„Rozejrzyj się” jest kontynuacją projektu „Look Around” realizowanego przez kolektyw w składzie: Zuzanna Berendt, Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Michał Fronk, Anna Majewska, Sara Märc, Ida Ślęzak.
Pawilon Edukacyjny Kamień to centrum edukacji ekologicznej Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i serce Dzielnicy Wisła. W Kamieniu edukacja odbywa się w terenie, pośród niezwykłej przyrody obszaru Natura 2000 „Dolina Środkowej Wisły”. To także przestrzeń debat, spotkań, wymiany doświadczeń, kreatywności i kultury, otwarta dla wszystkich mieszkańców.
INTERWENCJA PERFORMATYWNA PODCZAS WERNISAŻU | 1 grudnia, godz. 18:00
Podczas interwencji performatywnej Jagna Nawrocka – choreografka i performerka – podejmie eksplorację tekstylnej rzeźby stanowiącej materialne archiwum procesu artystyczno-badawczego zrealizowanego w ramach projektu „rozejrzyj się”.
Jej interwencja poszukiwać będzie ekspresji działania w tym, co materialne i pozornie domknięte. Poprzez uruchamianie zmysłowych doświadczeń zaprosi osoby uczestniczące do odkrycia własnych połączeń z przestrzenią ekspozycji oraz ekosystemem, którego jest ona częścią.
SPACER PERFORMATYWNY | 2 grudnia, godz. 14:15–16:15
Nasza codzienność wypełniona jest ruchem – czasem fizycznym, ale najczęściej symbolicznym. Jego tempo przybiera na sile wraz z rozwojem nowych technologii i środków transportu. Tymczasem fizyczny ruch naszego ciała nieodłącznie związany jest z tempem, w jakim funkcjonuje mózg. Pomaga zestroić się z otoczeniem, z innymi osobami ludzkimi i innymi-niż-ludzkimi: bobrami, kaczkami, rzeką. Ruch w tempie spaceru sprzyja myśleniu, łącząc się z obserwacją przestrzeni wokół, pozwala skupić się na rzeczach, które pozostają poza codziennym obszarem naszego zainteresowania. W trakcie chodzenia myśli zaczynają się uwalniać, a zmysły wyostrzać.
Ludomir Franczak proponuje wspólny spacer, jako metodę twórczą. Serię ćwiczeń (niekoniecznie fizycznych) związanych z chodzeniem, które opowiedzą też o jednej z metod wypracowanych w trakcie tworzenia wystawy na Praskie Quadriennale.
Czy grudzień jest dobrym miesiącem na spacerowanie?
Do kogo należy pejzaż wokół nas?
Na co dokładnie patrzymy i co słychać dookoła?
Co kryje się w ciągłym ruchu przyrody i w jaki sposób możemy się z nim zestroić?
WARSZTAT Z METOD KOLEKTYWNEJ PRACY ARTYSTYCZNO-BADAWCZEJ | 3 grudnia, godz. 11:00–13:00
Podczas warsztatu Ida Ślęzak podzieli się z osobami uczestniczącymi metodami pracy kolektywnej, które były wykorzystywane podczas realizowania projektu „Look Around”. Uwzględnią one zarówno metody wspólnego tworzenia różnych formatów artystyczno- badawczych, jak i sposoby organizacji długofalowej pracy grupowej. Podzieli się także wyzwaniami i wątpliwościami, z którymi zetknęliśmy się podczas procesu.
Warsztat pomyślany jest jako przestrzeń wzajemnego wsparcia i inspiracji, dlatego ważnym jego elementem będzie wymiana doświadczeń, pomysłów i metod pracy między uczestniczkami. Zapraszam osoby mające doświadczenia pracy kolektywnej lub zainteresowane takimi formami pracy.
Na warsztat obowiązują zapisy pod numerem telefonu 505 548 406.
PERFORMATYWNY DEMONTAŻ/FINISAŻ | 9 grudnia, godz. 18:00–19:30
Praca, która powstała w ramach projektu „Look Around” związana jest ze środowiskiem scenograficznym oraz z myśleniem o otoczeniu, jako tle dla działań performatywnych. Jednym z jej podstawowych elementów jest ruch, jak dotąd wywoływany głównie przez publiczność doświadczającą tej pracy na wielu poziomach: fizycznego obcowania z instalacją, poruszania się po jej kontekstach, podążania śladem dźwiękowych spacerów. Przez cały czas instalacja, którą prezentujemy przemienia się pod wpływem tych ruchów, sama pozostając jednak w jakiś sposób statyczna.
Czy zatem finisaż nie jest dobrym momentem, aby wprawić ją w ruch?
Czy skumulowana w niej energia może się uwolnić?
Jak wpłynąć za pomocą dźwięku i ruchomego obrazu na odbiór wielowątkowej pracy
stworzonej w kolektywie twórczym?
I czy można tego dokonać w podobnie kolektywny sposób?
Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w demontażu naszej wystawy. Będzie to wydarzenie performatywne podkreślające nieustający ruch, w którym pozostaje nasza praca.