Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ogłasza nabór wniosków do konkursu grantowego w ramach programu Lato w teatrze 2024, finansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Lato w teatrze to program grantowy skierowany do teatrów, samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych – ośrodków, które zgłoszą autorski pomysł dwutygodniowych kolonii lub półkolonii o charakterze teatralnym.
Jego celem jest:
(1) umożliwienie artystycznej wypowiedzi dzieciom i młodzieży,
(2) wspieranie podmiotów, które chcą rozpocząć działania na gruncie teatru amatorskiego lub wprowadzić zmiany w tym zakresie,
(3) rozwój oraz sieciowanie osób zaangażowanych w edukację teatralną,
(4) szerzenie idei pedagogiki teatru takich jak: inkluzywność, kształtowanie kompetencji społecznych uczestników, tworzenie przestrzeni do spotkania różnorodnych poglądów i doświadczeń.
W programie można ubiegać się o dofinansowanie, które wynosi maksymalnie 45 000 złotych.
Wnioski do programu można składać do 22 marca 2024 roku wyłącznie przez system WITKAC.
Na tym etapie nie są wymagane żadne dokumenty w wersji papierowej. Lista wybranych przez Zespół Sterujący projektów, które otrzymają dofinansowanie, zostanie ogłoszona najpóźniej 30 kwietnia 2024 roku na stronach www.latowteatrze.pl oraz www.instytut-teatralny.pl.
UWAGA! Zespół programu zachęca do szczegółowego zapoznania się z regulaminem oraz z załącznikami do regulaminu, ponieważ zostały wprowadzone w nich zmiany.
W 17. edycji programu wszystkie podmioty spełniające warunki mogą składać wnioski – bez względu na doświadczenie. Oznacza to, że nie będzie funkcjonował moduł Lato w teatrze+. Równocześnie, przynajmniej 50% dofinansowanych projektów będą stanowiły te złożone przez podmioty, które nie realizowały wcześniej projektu w ramach Lwt, z czego połowę z nich będą stanowiły projekty odbywające się w miejscowościach do 20 tysięcy mieszkańców.
Szczegóły dotyczące programu określa regulamin oraz załączniki do regulaminu. Dokumenty te znajdują się na stronie konkursu w systemie Witkac oraz na stronie internetowej programu www.latowteatrze.pl
Serdecznie zapraszamy na cztery spotkania online dla wnioskodawców, których celem jest wsparcie w pisaniu wniosków. Spotkania odbędą się na platformie Zoom.
Spotkania odbędą się w czasie otwartego naboru ofert w konkursie. Gośćmi, gościniami oraz moderatorkami będą osoby doświadczone w realizacji projektów w ramach Lwt, które w tym sezonie będą wspierać zespoły prowadzących w trakcie realizacji projektów – to zatem okazja, by je lepiej poznać.
Udział w spotkaniach jest bezpłatny, nie ma konieczności rezerwacji miejsc, wystarczy dołączyć klikając w link do konkretnego spotkania. Wszystkie linki z dostępem, a także szczegółowe informacje o spotkaniach, znajdują się na stronie internetowej programu pod adresem www.latowteatrze.pl
Harmonogram spotkań online:
26.02.2024 | pon | godz. 13.00 -14:30
Jak napisać wniosek? Formalne i organizacyjne aspekty konkursu
prowadzenie: Katarzyna Kotarska i Joanna Krukowska-Gulik – koordynatorki programu Lato w teatrze
Koordynatorki programu przeprowadzą przez regulamin tegorocznej edycji oraz wniosek w systemie Witkac. Przewidziano czas na zadawanie pytań.
01.03.2024 | pt | godz. 16.00-17.30
O co chodzi w Lecie w teatrze? Idee programu
moderacja: Paulina Andruczyk
rozmówczynie i rozmówca: Katarzyna Krajewska, Pamela Leończyk, Sebastian Świąder i Agnieszka Drelich-Magdziak
Gościnie i gość porozmawiają o pedagogice teatru, merytorycznych założeniach programu Lato w teatrze, jego ideach wyrażonych w regulaminie i praktycznemu ich zastosowaniu w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Na koniec zaproponują 30-minutową aktywność w pokoju na Zoom (pogłębienie rozmowy lub ćwiczenie wspierające w napisaniu wniosku).
6.03.2024 | śr | godz. 15.00-16.30
Dla kogo i po co robimy Lato w teatrze? O słuchaniu i włączaniu uczestników i uczestniczek
moderacja: Karolina Pluta
rozmówczynie: Wiktoria Rutkowska, Weronika Idzikowska i Joanna Pietraszek
To spotkanie będzie dotyczyło uczestniczek i uczestników projektów Lata w teatrze, uwzględniania ich potrzeb i aktualnej rzeczywistości, która wpływa na ich kondycję psychiczną. Rozmówczynie zmierzą się z pytaniami: jak pisać projekt tak, by dał wsparcie i pozwalał na swobodne wyrażanie się młodych na scenie? Jak wybierać temat i prowadzić proces zgodnie z zainteresowaniami i możliwościami uczestniczek i uczestników? Jak pracować, by realizować idee programu i pedagogiki teatru?
Na koniec rozmówczynie zaproponują 30-minutową aktywność w pokoju na Zoom (pogłębienie rozmowy lub ćwiczenie wspierające w napisaniu wniosku).
13.03.2024 | śr | godz. 15:00-16.30
Lato w teatrze to program rozwojowy
moderacja: Karolina Jastrzębska-Mitzner
rozmówczynie i rozmówca: Alicja Brudło, Tomasz Hanaj, Barbara Pasterak
Gościnie i gość podzielą się doświadczeniami i porozmawiają o tym, co realizacja projektu w ramach Lata w teatrze może dać osobom realizującym, instytucji/organizacji, która Lwt realizuje, ale też jak wpływa na lokalną społeczność. Poruszą też wątki związane ze wsparciem, jakiego udziela program Lato w teatrze osobom i zespołom go realizującym.
Na koniec zaproponują 30-minutową aktywność w pokoju na Zoom (pogłębienie rozmowy lub ćwiczenie wspierające w napisaniu wniosku).