Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 20 marca o godz. 18:00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce „Teatr Ceremonii. Opowieści dla ludzi i przodków” Klary Any Rosy. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem bilety@instytut-teatralny.pl.
„Od lat tworzę spektakle Teatru Ceremonii, które nie udają rytuału, a rytuałem są; tworzę teatr, który nie udaje, że jest darem dla Przodków, dla ziemi, dla góry, dla wody, dla księżyca, dla gwiazd – tylko poważnie traktuje inicjację, świat duchowy oraz to, że mit przechodzi przez i dusze i ciało, zanim może być zbudowany na scenie; poważnie traktuje pojednanie i miłość. Bo to o piękno i miłość chodzi”.
„Od lat próbuję po swojemu, często nieudolnie, z różnych kultur i w różnych miejscach na ziemi, stworzyć prawdziwy, szamański, mistyczny teatr – to, co teraz nazywam Teatrem Ceremonii”.
„Teatr Ceremonii to również proces twórczy, teatr twórczy. Są to Przodkowie, duchy, opowieści, pieśni, które są od nas większe, które zabiegają u nas o formę, o materię, o głos, o zaistnienie. My ten Teatr Ceremonii rodzimy”.
Klara Ana Rosa, MaSibanda (Klara Wojtkowska) jest artystką-szamanką – prowadziła inicjacje szamańskie głównie w Zimbabwe w kulturze Szona, w Arizonie i w Peru. Od 2015 roku prowadzi różnego rodzaju ceremonie, które, obok magii i tradycji afrykańskich, stają się główną inspiracją jej działań artystycznych w ramach fundacji Mhondoro Dreams Productions. Jest również reżyserką i autorką filmu „NZARA-GŁÓD”, który był pokazywany na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (w 2021 roku), autorką książek „Będziemy się za was modlić: z Polski do Zimbabwe ścieżkami Przodków”, „Wild Medicine: a Journey to Zimbabwe”, „The Star Ceremony” i innych.
Klara Ana Rosa jest absolwentką Uniwersytetów Rice i Yale, publikowała w czasopismach „LitNet”, „Kalimba Magic”, „Presto” i „Art Transparent”. Ukończyła również kurs reżyserii radiowej w Teatrze Polskiego Radia oraz szkołę Phil Bennett Stanislavsky Theatre Lab (Tucson, Arizona). Studiowała pantomimę w White Church Theatre Project. Gra na skrzypcach i różnych mbirach, śpiewa oraz tworzy własną muzykę. Jest również autorką kilku płyt dostępnych m.in. na Spotify czy iTunes: „Bangiza: 1+2”, „Star Ceremony”, „Nyamatsatse” (Poranna Gwiazda), „Moon Songs for Elephants”. Obecnie pisze doktorat o mitologiach gwiazd na Uniwersytecie RPA, UNISA.
W rozmowie o „Teatrze Ceremonii” udział wezmą autorka, Joanna Grabowiecka – reżyserka, autorka scenariuszy, scenografka oraz Jarosław Fret, dyrektor Instytutu Grotowskiego. Rozmowę poprowadzi Elżbieta Zimna.
Fragmenty „Teatru Ceremonii” zaprezentują Joanna Kosierkiewicz i Dariusz Wnuk. Spotkaniu towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Klary Any Rosy.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych. Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.