Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zapraszają 26 marca o godz. 18:00 na pokaz filmu „Stary” w reżyserii Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego. Po seansie odbędzie się rozmowa z twórcami. Bilety w cenie 10 zł dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Film „Stary” w reżyserii nominowanego do Oscara duetu twórczego Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego to wnikliwy, artystyczny portret Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej na przestrzeni dwustu czterdziestu lat jego istnienia, gromadzący głosy kilkudziesięciu związanych ze sceną osób – wybitnych twórców polskiego teatru.
Kamera podąża korytarzami budynku i odkrywa kolejne tajemnice zaklęte w jego murach. Prowadzi nas przez niedostępne na co dzień dla widzów miejsca za kulisami, a na jej drodze stają prawdziwe i legendarne postaci związane z tym miejscem. To również opowieść o ludziach teatru, którzy od początku istnienia tego miejsca pracowali na jego renomę i rozpoznawalność. Sukcesy przeplatają się tu z bolesnymi wspomnieniami, a historię ubarwiają anegdoty.
„Ten esej filmowy łączy tradycyjną narrację dokumentalną z animowaną, zabawną czołówką, inscenizowanymi sekwencjami, w których po korytarzach Narodowego Starego Teatru krążą duchy, poetyckimi scenami, w jakich budynek i pracujący w nim ludzie przypominają organizm, funkcjonujący w swoim rytmie, niejako poza czasem, autonomiczny i tajemniczy.”
– Olga Katafiasz, „W poszukiwaniu języka”
Po pokazie filmu zapraszamy na rozmowę z twórcami, którą poprowadzi Joanna Biernacka-Płoska.
„Stary”
reżyseria: Magda Hueckel i Tomasz Śliwiński
gatunek: film dokumentalny
rok produkcji: 2023
czas trwania: 73 min.
trailer: https://vimeo.com/838586399
Biogramy twórców
Tomasz Śliwiński
Reżyser i scenarzysta. Jego krótkometrażowy film dokumentalny „Nasza klątwa” (2013 r.) zdobył liczne nagrody na festiwalach filmowych na całym świecie oraz był nominowany do Oscara w 2015 roku. Absolwent reżyserii filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Ukończył Program Fabularny Studio Prób w Szkole Wajdy. Laureat Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” (2015 r.) oraz Stypendium m. st. Warszawa (2019 r.). Członek Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych.
Magdalena Hueckel
Artystka wizualna, badaczka, autorka filmów, fotografka teatralna. Jej prace wystawiane były na ponad 40 indywidualnych i ponad 60 zbiorowych wystawach w kraju i na świecie (m.in. w Tate Britain w Londynie, Circulation w Paryżu, Unseen Amsterdam, Vienna Art Fair, Center for Contemporary Art w Berlinie), znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz licznych kolekcjach prywatnych. Autorka albumów fotograficznych „Anima. Obrazy z Afryki 2005–2013” oraz HUECKEL/TEATR” (nominacje do nagrody Fotograficzna Publikacja Roku 2014 i 2016). Współpracuje z Tomaszem Śliwińskim przy realizacji filmów jako współreżyserka, autorka scenariuszy i art director. Ich dokumentalny film „Nasza klątwa” otrzymał nominację do Oskara oraz kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Współautorka scenariusza do krótkometrażowego filmów „Ondyna”, „Studium Chaosu”, serialu „Kroniki zarazy”, który otrzymał nagrodę główną w konkursie DIG IT na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii COVID-19, współreżyserka filmu dokumentalnego o Narodowym Teatrze Starym, „Stary”. Autorka dokumentacji kilkuset spektakli teatralnych, stale współpracuje z kilkunastoma teatrami w Polsce. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki gdańskiej ASP. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Sopot, Miasta Warszawa, Laureatka nagrody Sopocka Muza dla Młodych Twórców, rezydentka Kolekcji Wrzesińskiej 2024. W latach 2002–2004 tworzyła z Agatą Serafin duet fotograficzny hueckelserafin. Prezeska i założycielka Polskiej Fundacji CCHS „Zdejmij Klątwę”, uhonorowanej nagrodą EURORDIS Black Pearl Award 2020. Kuratorka i producentka projektu „Ondinata. Songs for Ondine”.