Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 16 maja o godz. 18:00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce „Atrium spraw…” pod redakcją Karola Samsela, będącej antologią tekstów o teatrze i dramacie Cypriana Kamila Norwida. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem bilety@instytut-teatralny.pl.
„Atrium spraw…” jest pokłosiem Roku Norwidowskiego 2021 oraz cyklu czytań scenicznych „Od-czytywanie Norwida. Dramaty”, który odbył się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w okresie od sierpnia do grudnia 2021 roku. Książka pod redakcją Karola Samsela podzielona jest na trzy bloki tematyczne: Teatr, Dramat i Komparatystyka. Znajdziemy w niej teksty m.in. Karola Samsela, Kazimierza Brauna, Wiesława Rzońcy, Agnieszki Bałdygi, Doroty Jarząbek-Wasyl czy rozmowę z Charlesem Kraszewskim – tłumaczem Norwida i innych polskich dramatów romantycznych.
„Konstrukcji niniejszej antologii studiów o dramacie oraz teatrze Cypriana Norwida przyświecała bardzo konkretna idea, a właściwie zespół idei przewodnich. Na ile pozwalały na to możliwości, podstawowy wysiłek gromadzenia tekstów wynikał z szansy i potrzeby odzwierciedlenia współczesnego stanu badań o Norwidzie-dramaturgu, także projektodawcy oryginalnych rozwiązań teatralnych i metateatralnych” – Karol Samsel, Wstęp do antologii
Spotkanie z udziałem Karola Samsela i Wiesława Rzońcy poprowadzi Jarosław Cymerman. Esej C.K. Norwida o widowiskach przeczyta Joanna Kosierkiewicz.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych.
Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.
Cykl spotkań KSIĄŻKA W TEATRZE poświęcony jest najnowszym publikacjom o szeroko pojętej tematyce teatralnej.
Twórcy teatralni, znawcy i miłośnicy teatru, wspólnie z publicznością, rozmawiają o najświeższych wydawnictwach dotyczących historii i teorii teatru, krytyki teatralnej, performatyki, scenografii, wspomnień i biografii ludzi teatru, a także najnowszej dramaturgii.
Spotkaniom często towarzyszy krótki program artystyczny: czytanie fragmentów omawianych tekstów przez wybitnych aktorów, spektakle, piosenki, pokazy slajdów. Przed każdym ze spotkań można kupić omawianą książkę w promocyjnej cenie.
Dotychczasowe spotkania w ramach cyklu można obejrzeć na kanale YouTube IT.