7 października już po raz trzeci będziemy obchodzić Ogólnopolski Dzień Pedagogiki Teatru. Z tej okazji zapraszamy o godz. 11:00 do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego na dyskusję z udziałem pedagożek teatru, które dziś kierują instytucjami kultury oraz na moderowane rozmowy stolikowe. Wstęp wolny, obowiązują zapisy. Zapraszamy również na transmisję dyskusji na naszym kanale Facebook oraz na YouTube.
Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak doświadczenie pedagogiczno-teatralne wpływa na sposób zarządzania instytucją, jaką rolę może pełnić pedagogika teatru w budowaniu zespołów, programów i relacji z odbiorcami oraz organizatorem. Spróbujemy odpowiedzieć m.in. na pytania:
Jak to, że jestem pedagożką teatru, wpływa na moją pracę na stanowisku dyrektorskim?
W jaki sposób pedagogika teatru pojawia się w moich działaniach i decyzjach?
Jak instytucja i relacje w niej zmieniają się, gdy zarządza nią pedagożka teatru?
Dyskusję poprowadzi Justyna Czarnota-Misztal, dyrektorka Instytutu Teatralnego i pedagożka teatru, a wezmą w niej udział: Alicja Brudło (Ośrodek Kultury Ochota w Warszawie), Sandra Lewandowska (Teatr Polski w Bydgoszczy), Katarzyna Pągowska (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu) i Anna Rochowska (TR Warszawa).
Dyskusja będzie transmitowana na naszym kanale Facebook oraz na YouTube.
Po dyskusji zaprosimy osoby uczestniczące do rozmów stolikowych moderowanych przez dyrektorki – wokół tematów, które są dla nich szczególnie istotne. To będzie okazja do wymiany refleksji i doświadczeń, zadania pytań oraz wspólnego zastanowienia się nad rolą i przyszłością pedagogiki teatru w instytucjach.
Tematy rozmów stolikowych:
1. Kto decyduje?
Między partycypacją zespołu a odpowiedzialnością dyrektorki
moderacja: Anna Rochowska
Rozmowa będzie dotyczyć tego, jak w praktyce łączyć procesy partycypacyjne z koniecznością podejmowania decyzji przez osobę zarządzającą. Jak wyznaczać granice odpowiedzialności i tworzyć bezpieczne pola wpływu dla zespołu?
2. Wyjście poza schematy
Szukanie alternatywnych dróg w programowaniu i zarządzaniu
moderacja: Katarzyna Pągowska
To przestrzeń do rozmowy o odwadze do kwestionowania utartych schematów – zarówno w pracy merytorycznej, jak i w zarządzaniu instytucją. Jak nie ulec rutynie myślenia „tak zawsze było” i współpracować twórczo?
3. Między odbiorcą a uczestnikiem
Jak w instytucji oddać twórczą sprawczość publiczności?
moderacja: Alicja Brudło
Rozmowa wokół tematów związanych z włączaniem społeczności lokalnej w działania i współtworzenie programu instytucji kultury. W jaki sposób tworzyć przestrzeń aktywizacji i integracji odbiorców? Jak uczestnicy mogą wpłynąć na zakorzenianie się instytucji i wzmocnienie jej roli w środowisku lokalnym?
4. W gąszczu przepisów
Kompetencje pedagogiczno-teatralne w pracy związanej z administracją i kontaktami z organizatorem instytucji
moderacja: Sandra Lewandowska
Spotkanie będzie poświęcone umiejętnościom komunikacyjnym, które wspierają w codziennej pracy administracyjnej i w budowaniu relacji teatru z urzędem. Jak budować porozumienie z organizatorami instytucji kultury i znajdować rozwiązania na wyjście z sytuacji, które są trudne i nowe?
5. Konflikt jako etap rozwoju
O narzędziach wspierających wzajemne zrozumienie
moderacja: Justyna Czarnota-Misztal
Różnimy się. Mamy inne temperamenty, style pracy, cele, poglądy. Spotkanie będzie poświęcone wymianom narzędzi służących usłyszeniu siebie nawzajem – zarówno w sytuacji zależności hierarchicznej, jak i podczas spotkań osób pracujących na równoległych stanowiskach.
Harmonogram wydarzenia
11:00–13:00 | Dyskusja z udziałem dyrektorek | sala teatralna w Instytucie Teatralnym
13:00–14:00 | Przerwa obiadowa | kawiarnia w Instytucie Teatralnym
14:00–16:00 | Moderowane rozmowy stolikowe | sala teatralna w Instytucie Teatralnym I sala edukacyjna w Centrum Sztuki Współczesnej
Miejsca
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1 w Warszawie
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 w Warszawie
Wstęp wolny. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do 26 września 2025. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Do 29 września 2025 prześlemy potwierdzenia udziału. Zakładamy możliwość zapisania się na wydarzenie po 26 września. Wówczas prosimy o kontakt mailowy: emalczyk@instytut-teatralny.pl
Prosimy o świadome zapisywanie się na dane wydarzenie by nie blokować miejsc. W przypadku dużego zainteresowania, udział w wydarzeniu będzie mogła wziąć jedna osoba reprezentująca daną instytucję/organizację.
Instytut Teatralny podczas wydarzenia zapewnia przerwę kawową oraz obiad w wersji wegańskiej.
Biogramy
Alicja Brudło – pedagożka teatru, performerka, menedżerka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierunku „Menedżer kultury” Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Stypendystka na wydziale teatrologii Freie Universität w Berlinie. Producentka teatralna i menedżerka projektów z obszaru kultury i sztuki. Od 2021 roku dyrektorka Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie. Członkini zarządu Stowarzyszenia Pedagogów Teatru oraz wieloletnia pedagożka teatru w Ognisku Teatralnym Teatru Ochoty. Realizuje projekty z zakresu historii i tożsamości miejsca, teatru dokumentalnego, pedagogiki teatru i edukacji w różnorodności. Od 2017 roku związana z programem Lato w teatrze jako prowadząca, koordynatorka i trenerka.
Justyna Czarnota-Misztal – pedagożka teatru i menedżerka kultury. Jako freelancerka prowadziła warsztaty dla różnych instytucji i organizacji w całej Polsce oraz projektowała materiały edukacyjne i rozwojowe. Od listopada 2024 jest dyrektorką Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Sandra Lewandowska – pedagożka teatru, producentka, menedżerka kultury, koordynatorka projektów. Współpracowała z wieloma instytucjami i organizacjami w całej Polsce jako kuratorka i współtwórczyni projektów edukacyjno-artystycznych. Laureatka Nagrody Miasta Opole „dla animatorów kultury za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury”. Obecnie zastępczyni dyrektora ds. programowych w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
Katarzyna Pągowska – animatorka kultury i pedagożka teatru. Od prawie 15 lat tworzy i realizuje projekty wspierające lokalne społeczności oraz kadry kultury. Absolwentka Szkoły Trenerów Organizacji Pozarządowych. Jako trenerka prowadzi warsztaty dla osób pracujących w sektorze kultury i edukacji, dzięki którym mogą wzmacniać swoje kompetencje związane z tworzeniem projektów, pozyskiwaniem środków, zarządzaniem zespołami i komunikacją. Od 2022 roku sprawuje funkcję zastępczyni dyrektora ds. merytorycznych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.
Anna Rochowska – od 2023 roku dyrektorka TR Warszawa, z którym jest związana od 1996 roku (pracowała w nim jako pedagożka teatru, koordynatorka dostępności, kierowniczka Działu Edukacji). Inicjowała szereg projektów z zakresu pedagogiki teatru oraz działała na rzecz inkluzywności teatru. W latach 2022-2023 kierowniczka Działu Pedagogiki Teatru w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie, Podyplomowych Studiów dla Menadżerów Kultury na Wydziale Zarządzania UW. Laureatka nagrody im. Haliny Machulskiej.
