Zapraszamy młodych krytyków teatralnych do nadsyłania zgłoszeń do 22 sierpnia 2022 na rezydencję podczas V4@Theatre Critics NITRA 2022. Rezydencja odbędzie się w dniach 23–28 września 2022 w Nitrze na Słowacji. W jej ramach wybrani kandydaci otrzymają także możliwość bezpłatnego udziału w wydarzeniach festiwalowych, zakwaterowanie z wyżywieniem oraz zwrot kosztów podróży.
Rezydencja dla krytyków teatralnych V4@Theatre Critics NITRA 2022 to kreatywne spotkanie młodych (do 35. roku życia) krytyków teatralnych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji, a także Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Serbii, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Tegoroczne seminarium analityczne zostanie poprowadzone przez wybitnego niemieckiego teoretyka teatru Stefana Tiggesa. Rezydenci będą także mogli wziąć udział w masterclass Darko Lukića – chorwackiego teatrologa, pisarza i dramaturga. Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość oglądania spektakli odbywających się w trakcie 31. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Divadelná Nitra, spotkania wybitnych europejskich twórców teatralnych oraz uczestniczenia w debatach z artystami i krytykami. Rezydenci zostaną również poproszeni o przygotowanie prezentacji na temat aktualnej sytuacji teatralnej w ich kraju, a także opublikowanie artykułu, będącego formą recenzji dotyczącej obejrzanych na festiwalu produkcji.
W celu zgłoszenia kandydatury z Polski należy przesłać wypełniony formularz aplikacyjny, list motywacyjny oraz CV i akredytację w języku angielskim oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w języku polskim na adres zrti@instytut-teatralny.pl. Aplikacje przyjmowane są do 22 sierpnia.
Wydarzenie odbywać się będzie w języku angielskim. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami organizacyjnymi, kryteriami naboru oraz głównymi założeniami i przebiegiem Rezydencji, które znajdują się w załączonym dokumencie.
Czas trwania rezydencji: 23–28 września 2022
Miejsce: Nitra, Słowacja
Zakończenie naboru: 21 sierpnia 2022
Liczba uczestników z Polski: 2–3 osoby
Projekt wspierają Visegrad Fund i Slovak Arts Council.