3 września 2022 pokazem „Romansu” w reżyserii Natalii Sakowicz w Siedlisku Kultury Solniki 44 rozpocznie się objazd spektakli w ramach 14. edycji programu TEATR POLSKA Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. W tym roku zaprezentowanych zostanie 18 tytułów, odbędzie się blisko 150 pokazów, a przedstawienia zagoszczą w 76 miejscowościach. Celem Programu jest przybliżanie polskiej twórczości teatralnej mieszkańcom miejscowości oddalonych od teatrów instytucjonalnych.
W kolejnych dniach września, w przestrzeniach domów kultury m.in. w Mińsku Mazowieckim, Białowieży, Czaplinku oraz w Zakładzie Karnym w Grudziądzu odbędą się pokazy spektakli „Don Kichot” w reżyserii Igora Gorzkowskiego z Teatru Soho i „Te sprawy” w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego z Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Przez cały okres trwania programu publiczność będzie miała okazję zobaczyć:
- „Bezpieczne miejsce”, Teatr Łaźnia Nowa, reż. Tomasz Fryzeł
- „Bracia Polarnej Zorzy”, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych, reż. Dagmara Żabska
- „Don Kichot”, Teatr Soho, reż. Igor Gorzkowski
- „Edukacja seksualna”, Teatr Współczesny w Szczecinie, reż. Michał Buszewicz
- „EXPERYMENT”, Fundacja Piotra Jankowskiego, reż. Piotr Jankowski
- „Faktoria przyjemności”, Fundacja Mikro Teatr, reż. Agata Biziuk
- „Kobieta z Wydm”, Instytut Teatru Przedmiotu, reż. Adam Walny
- „Koncert żałobny na sześciu tancerzy”, Vagabond Physical Collective, koncepcja i choreografia: Omar Karabulut, Monika Witkowska
- „KONGRES FUTUROLOGICZNY”, Teatr Czytelni Dramatu, Centrum Kultury w Lublinie, reż. Daniel Adamczyk
- „Lithos”, Materia, reż. Jacek Owczarek
- „Madagaskar”, Fundacja Teatr PAPAHEMA, reż. Gosia Dębska
- „NIE-BOSKA KOMEDIA”, Teatr Wierszalin, reż. Piotr Tomaszuk
- „Romans”, Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy, reż. Natalia Sakowicz
- „Śmierć na gruszy”, Stowarzyszenie Teatralne CHOREA, reż. Łukasz Kos
- „Te sprawy”, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, reż. Tomasz Kaczorowski
- „TU RZĄDZĄ LALKI”, Teatr Lalek „Pleciuga”, reż. Artur Romański
- „Tyran”, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, reż. Jakub Lewandowski
- „108 KOSTEK CUKRU”, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, reż. Agata Puszcz
TEATR POLSKA umożliwia pokazanie spektakli poza siedzibami teatrów, często w miejscach, które dopiero rozpoczynają swoją teatralną przygodę. W tegorocznym, różnorodnym, repertuarze znalazły się między innymi propozycje dla dzieci i młodzieży, spektakle oparte o biografie oraz klasykę literatury oraz sztuka inspirowana psychologią społeczną.
Po pandemicznej przerwie powróciły tematyczne warsztaty organizowane z myślą o potrzebach różnych grup. Zaplanowaliśmy też spotkania z publicznością, będące okazją do podzielenia się wrażeniami po przedstawieniu. W tegorocznym repertuarze mamy kilka spektakli posługujących się uniwersalnym językiem tańca i pantomimy („Lithos”, „Koncert żałobny na sześciu tancerzy”, „Tyran”). Mamy nadzieję, że tak opowiedziane historie pokonają barierę językową i do naszej stałej publiczności dołączą osoby ukraińsko- i białoruskojęzyczne – wskazuje Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Szczegółowy harmonogram objazdów znajduje się na stronie www.teatrpolska.pl.