Instytut Teatralny zaprasza 6 listopada o godz. 19:00 na monodram „Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone” w wykonaniu Julii Wyszyńskiej. Bilety dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Ośmioletni Julek zaprasza widza do swojego niezwykłego świata, gdzie wszystko jest możliwe. Gdzie niczego ani nikogo się nie boi, nie wstydzi, nie czuje żadnych ograniczeń, nie wie co to kompleksy, widzi duchy, rozmawia z roślinami, a MTV kreuje jego rzeczywistość. Po drodze spotykamy tatę, Mateusza z ławki obok, przedszkolankę panią Czesię i innych, którym Julek nareszcie ma szansę powiedzieć to, na co nigdy wcześniej nie miał odwagi.
Śmiertelnie poważne tematy: demony przeszłości, przyglądanie się systemowym nadużyciom i skutki podejmowanych decyzji (które podyktowane są raczej pokoleniową traumą niż wolną wolą serca i duszy) – potraktowane w nieco mniej śmiertelnie poważny sposób.
Monospektakli autotematycznych jest w Polsce i na świecie wiele. Szczególnie na Zachodzie, gdzie powstają jak grzyby po deszczu, a ich żywotność jest krótka. Często w formule stand-up’ów. Granie na swój temat, a do tego jeszcze o sobie w kontekście sztuki (teatru!) kusi aktorki i aktorów.
Propozycja Julii Wyszyńskiej i jej ekipy zdecydowanie się wyróżnia. Przy całym szaleństwie i popkulturowym rozmachu, jaki staje się udziałem publiczności, znamienna jest świadomość i dyscyplina aktorska, które nie pozwalają oderwać uwagi od treści monodramu. Uwodzi również jego forma czyli decyzja o wprowadzeniu postaci. 8-letni Julek, który, jak piszą twórcy „zaprasza nas do swojego niezwykłego świata, gdzie wszystko jest możliwe. Gdzie niczego ani nikogo się nie boi, nie wstydzi…”.
Sam spektakl jest prywatną inicjatywą twórczą Julii Wyszyńskiej. Niezależność zdaje się być ważna dla aktorki. Sznyt mądrej buntowniczki jest wyraźny jej scenicznej obecności, która magnetyzuje.
Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Komuna Warszawa 4 lutego 2022 roku.
Po spektaklu odbędzie się spotkanie z aktorką, które poprowadzi kurator cyklu Mateusz Nowak.
Bilety – w cenie 30 zł – dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
Choreografia: Paweł Sakowicz
Muzyka: Filip Kaniecki
Konsultacje i opieka artystyczna: Miłosz Konieczny
Kostium: Emil Wysocki
Światła: Katarzyna Łuszczyk
Scenariusz i reżyseria: Julia Wyszyńska
Spektakl dla widzów powyżej 16 lat. Uwaga – w spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.