1 czerwca rozpoczął się nabór na dwuletnie studia podyplomowe Pedagogika Teatru. Zgłoszenia na rok akademicki 2023/2024 są przyjmowane do 30 czerwca 2023. Będzie to 10 edycja studiów prowadzonych przez Instytut Teatralny i Instytut Kultury Polskiej.
Pedagogika teatru zmienia myślenie o kulturze współczesnej. Inicjuje nowe praktyki artystyczne i edukacyjne. Demokratyzuje teatr i otwiera instytucje kultury. Studia podyplomowe współorganizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Instytut Kultury Polskiej UW to jedyne studia poświęcone pedagogice teatru w Polsce. Ich unikatowy program opiera się na połączeniu zajęć teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez doświadczone badaczki, pedagogów i artystki.
Przez dziesięć lat istnienia studiów ukończyło je ponad 160 osób pochodzących z różnych stron Polski, z dużych miast i mniejszych miejscowości, realizujących działania edukacyjne i animacyjne w teatrach, szkołach, domach kultury i niezależnych projektach artystyczno-społecznych.
Tegoroczna rekrutacja na studia rozpocznie się już w czerwcu i będzie otwarta nie tylko dla absolwentek i absolwentów studiów magisterskich, ale także dla osób z tytułem licencjata.
Studia przygotowują do:
- prowadzenia warsztatów teatralnych oraz innych działań edukacyjnych i animacyjnych;
- pracy teatralnej z różnymi grupami w szkołach, teatrach, ośrodkach; kultury, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych i społecznościach lokalnych;
- inicjowania i prowadzenia grup teatralnych i projektów partycypacyjnych.
W programie znajdują się:
- zajęcia teoretyczne, m.in. kategorie kultury, teorie teatru, teatr społeczny;
- warsztaty z reżyserii, pracy z ciałem, słowem, przestrzenią i dźwiękiem i inne;
- konwersatoria przygotowujące do pracy w grupie, m.in. psychologia rozwojowa i edukacja alternatywna;
- wizyty studyjne wprowadzające w kontekst instytucjonalny działań pedagogiczno-teatralnych.