Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza 20, 21 i 22 października o godz. 19:00 na czytanie performatywne „Antygony” w reżyserii Mariusza Malca. Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Sofokles na nowo odczytany”. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu oraz w serwisie GoOut.net.
„Antygona” to uniwersalna opowieść o ludzkiej powinności, o wyższości Bożego prawa nad ziemskim, stanowionym. Kolejny wspaniały dramat pokazujący konsekwencję działania człowieka ogarniętego hybris. To, w kontekście wojny w Ukrainie, niezwykle ważny komentarz do toczącego się obok nas konfliktu zbrojnego, opis konsekwencji walki bratobójczej, wreszcie głos w sprawie pokoju na świecie.
Tytułową postać stworzy Monika Pikuła, w Kreona wcieli się Przemysław Bluszcz, Tejrezjaszem będzie Krzysztof Wakuliński. Koncepcję chóru przygotowała Olga Lisiecka. Muzykę na żywo do spektaklu wykona Mikołaj Trzaska.
Na pokazy zapraszamy 20, 21 i 22 października o godz. 19:00. Panel dyskusyjny 21 października (po czytaniu).
Obsada:
Antygona – Monika Pikuła
Ismena – Joanna Pocica, Lidia Sadowa
Kreon – Przemysław Bluszcz
Tejrezjasz – Krzysztof Wakuliński
Koryfeusz chóru i Edyp – Michał Breitenwald
Strażnik i Posłaniec – Arkadiusz Janiczek
Eurydyka – Jagoda Jasnowska
Polinejkes – Mikołaj Śliwa
Hajmon – Wojciech Melzer
oraz chór przygotowany przez Olgę Lisiecką: Ada Dec, Jagoda Jasnowska, Olga Lisiecka, Aleksandra Ożóg, Karolina Piwosz, Maja Polka, Kamil Książek, Wojciech Melzer, Dominik Mironiuk, Mikołaj Śliwa
Reżyseria: Mariusz Malec
Przekład: Antoni Libera
Muzyka: Mikołaj Trzaska
„Sofokles na nowo odczytany” to projekt edukacyjno-teatralny bazujący na najnowszym polskim przekładzie wszystkich ocalałych dzieł greckiego dramaturga. Na deskach sceny Instytutu Teatralnego zaprezentowaliśmy już w tym roku czytania performatywne dwóch mniej znanych dramatów: „Trachinek” i „Filokteta”. Teraz przygotowujemy najsłynniejsze dzieło Sofoklesa, należącą do kanonu lektur szkolnych – „Antygonę”.
Prezentacjom towarzyszy panel dyskusyjny. Celem dyskusji jest uwypuklenie uniwersalności tragedii Sofoklesa i wskazanie jej wielorakich odnośników do współczesnej sztuki i polityki. Moderatorem dyskusji jest Jarosław Cymerman (zastępca dyrektora ds. programowych w Instytucie Teatralnym), gośćmi będą: Antoni Libera (kawaler Orderu Orła Białego, znawca antyku, autor najnowszego przekładu dramatów Sofoklesa) oraz Mariusz Malec (zdobywca Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu DWA TEATRY za „Edypa w Kolonos”, reżyser i scenarzysta, który dla Teatru Polskiego Radia zrealizował wszystkie dramaty Sofoklesa).
Najbliższy panel dyskusyjny: 21 października, po czytaniu performatywnym „Antygony”