Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna II etap naboru do programu rezydencji dla przedstawicielek i przedstawicieli zawodów teatralnych z Białorusi i Ukrainy w polskich teatrach i instytucjach/organizacjach kultury. Na zgłoszenia czekamy do 15 kwietnia 2022 roku. Pierwsze rezydencje rozpoczną się w maju 2022 roku.
Celem programu jest umożliwienie rezydentkom i rezydentom pracy twórczej poprzez realizowanie określonego projektu lub szukanie nowych inspiracji pod opieką artystyczną polskich teatrów oraz instytucji, a także stworzenie warunków do nawiązania stałej współpracy pomiędzy polskimi organizacjami/instytucjami kultury (oraz ich zespołami) i przedstawicielkami/przedstawicielami zawodów teatralnych z Białorusi i Ukrainy.
W pierwszym kroku programu rezydencyjnego Instytutu Teatralnego zwróciliśmy się do polskich organizacji i instytucji, które są zainteresowane przyjęciem rezydentek i rezydentów. O szczegółach trwającego do 15 kwietnia 2022 roku naboru dla organizacji/instytucji można przeczytać TUTAJ.
Drugi krok to zaproszenie, które kierujemy bezpośrednio do białoruskich i ukraińskich twórczyń i twórców, przedstawicielek i przedstawicieli zawodów teatralnych, w szczególności: aktorstwa, reżyserii, dramaturgii, dramatopisarstwa, scenografii, kostiumografii, reżyserii światła i dźwięku, produkcji, pedagogiki teatru, a także w zakresie opieki kuratorskiej nad wydarzeniami teatralnymi.
Kto może zostać rezydentką/rezydentem?
Rezydentką lub rezydentem mogą zostać pełnoletnie osoby posiadające obywatelstwo Białorusi lub Ukrainy bądź status rezydenta w tym kraju, których sytuacja zawodowa znacznie pogorszyła się w ciągu ostatniego roku w związku z sytuacją kryzysową w kraju pochodzenia. Szczegółowe informacje na temat kryteriów przyznawania rezydencji określa paragraf 2. Regulaminu.
Nabór na rezydencje jest otwarty. Istnieje możliwość wskazania w zgłoszeniu instytucji, z którą kandydatka lub kandydat już nawiązali lub planują nawiązać współpracę w ramach rezydencji.
Jak aplikować?
Aby zgłosić się do udziału w programie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy umieszczony TUTAJ, dołączając do niego CV lub portfolio oraz ewentualne referencje.
Na podstawie przesłanych informacji Instytut Teatralny zaproponuje wybranym kandydatkom i kandydatom instytucję przyjmującą, w której możliwe będzie odbycie rezydencji.
Jeśli kandydatka lub kandydat planują odbyć rezydencje w konkretnej placówce, organizacji lub instytucji kultury, należy upewnić się, że instytucja zgłosiła się do udziału w programie w charakterze strony przyjmującej.
Lista polskich instytucji i organizacji, które są gotowe przyjąć rezydentki i rezydentów umieszczona jest na stronie Instytutu Teatralnego i aktualizowana na bieżąco.
Zasady rezydencji
- Rezydencja może trwać od 1 do 6 miesięcy w terminie od 1 maja 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.
- W jej trakcie twórczyni lub twórca znajduje się pod merytoryczną opieką organizacji/instytucji przyjmującej.
- Zakres i szczegóły rezydencji są ustalane bezpośrednio pomiędzy rezydentem a organizacją/instytucją przyjmującą.
- W ramach Programu Instytut Teatralny zwraca osobom odbywającym rezydencje koszty podróży z aktualnego miejsca zamieszkania, koszty utrzymania w wysokości określonej w Regulaminie, a także zapewnia dostęp do nauki języka polskiego.
Kryteria wyboru rezydentek/rezydentów:
Przy ocenie zgłoszeń rezydentek/rezydentów pod uwagę brane będą następujące kryteria:
- Stopień pogorszenia się sytuacji zawodowej w ostatnim roku z powodu kryzysowej sytuacjj w Białorusi i Ukrainie.
- Doświadczenie zawodowe i artystyczne kandydatki lub kandydata.
- Zgodność oczekiwanego przez organizację/instytucję przyjmującą profilu potencjalnego rezydenta z CV/portfolio kandydatki lub kandydata.
- Pierwszeństwo zgłoszeń.
Szczegółowe informacje o trybie, zasadach naboru i kryteriach wyboru znajdują się w Regulaminie Rezydencji.
HARMONOGRAM:
8 marca 2022 | ogłoszenie programu rezydencji artystycznych;
I ETAP: od 8 marca do 15 kwietnia 2022 roku | nabór zgłoszeń, tworzenie bazy polskich organizacji/instytucji kultury, które zdecydowały się włączyć do programu;
II ETAP: od 15 marca do 15 kwietnia 2022 roku | nabór zgłoszeń przyszłych rezydentek/rezydentów;
od 1 maja do 31 grudnia 2022 roku | rezydencje w polskich organizacjach i instytucjach kultury.
KONTAKT / KOORDYNACJA:
Koordynatorka programu rezydencji:
Lena Tworkowska
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
@: ltworkowska@instytut-teatralny.pl
tel.: +48 530 864 416
W sprawach związanych z innymi formami wsparcia twórczyń i twórców z Ukrainy prosimy o kontakt z Punktem Informacyjnym:
@: infopoint@instytut-teatralny.pl
tel.: +48 790 219 211