Finał Konkursu odbędzie się w dniach 21-26 maja 2024 roku w ramach 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.
O nagrody w finale IX edycji Konkursu „Klasyka Żywa” będzie rywalizować sześć spektakli:
- „Wyzwolenie” w reż. Jana Klaty z Teatru Wybrzeże w Gdańsku,
- „Sędziowie” w reż. Anny Augustynowicz z Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie,
- „Gołoledź” w reż. Piotra Kosewskiego z Teatru Niedużego w Sopocie,
- „Chłopi” w reż. Remigiusza Brzyka z Teatru Ludowego w Krakowie,
- „Przygody Koziołka Matołka” w reż. Maksymiliana Rogackiego z Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
- „Miłość czysta u kąpieli morskich” w reż. Zbigniewa Brzozy z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
Zgodnie z Regulaminem w Konkursie mogą wziąć udział spektakle powstałe na podstawie tekstów, od których napisania minęło co najmniej 35 lat. Przedstawienia muszą również mieć premierę pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2023 roku i zostać zgłoszone do Konkursu maksymalnie 30 dni od premiery.
Jak co roku teatry mogą również ubiegać się o refundacje części poniesionych kosztów przygotowania premiery – dokładne informacje na ten temat znajdują się na stronie klasykazywa.pl
Spektakle zgłoszone do Konkursu walczą o nominację do 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, będących finałem konkursu, oraz o Nagrodę im. Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe (30 000 zł). Komisja Artystyczna może przyznać również inne nagrody, w tym roku także nagrodę specjalną ogłoszoną w związku z 230 rocznicą urodzin Aleksandra Fredry. Nagroda za najciekawsze wystawienie utworu tego autora, współfinansowana przez Fundację Rodu Szeptyckich, to 14 000 zł.
Finalistów i nagrodzonych wybierze Komisja Artystyczna w składzie: dr Patryk Kencki (przewodniczący), dr hab. Artur Duda, dr Kamila Łapicka, dr Michał Mizera, dr Barbara Pitak-Piaskowska, Jacek Wakar oraz Anna Wakulik.
KONTAKT:
koordynator Konkursu: Krzysztof Olichwier
tel. 733 916 116
klasyka@instytut-teatralny.pl
biuro Konkursu: Adrianna Wolińska
tel. 791 877 377
klasyka@instytut-teatralny.pl
Więcej informacji: www.klasykazywa.pl
Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych.