30 czerwca 2019 dramat Kochanowskiego wybrzmiał w największych miastach Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Grecji i Polski. Czytania odbyły się w pięciu wersjach językowych: polskiej, greckiej, hiszpańskiej i w dwóch wersjach w języku angielskim – brytyjskiej, wiernej epoce poety i uwspółcześnionej amerykańskiej.
Pierwszą odsłona warszawskiego czytania „Odprawy posłów greckich” rozpoczęła się o godzinie siedemnastej w Instytucie Teatralnym. To właśnie na terenie Jazdowa tragedię wystawiono po raz pierwszy – 12 stycznia 1578. Było to zarazem pierwsze przedstawienie teatralne w Warszawie, o czym przypomina tablica, wmurowana w ścianę budynku Instytutu Teatralnego.
W czytaniu w Instytucie Teatralnym wzięli udział wybitni aktorzy, profesorowie Akademii Teatralnej m.in. Andrzej Strzelecki, Wojciech Malajkat, Mariusz Benoit, Anna Seniuk, a także studenci AT. Reżyserii podjął się Waldemar Raźniak. Czytaniu towarzyszyła debata z udziałem zaproszonych gości, a wieczorem (o godz. 21:30) na Placu Defilad, prezentowany był multimedialny pokaz/skrót czytań, połączony z artystycznymi występami na żywo.
Symultanicznie, o godzinie 17:00 czasu polskiego, na scenie londyńskiego The Globe aktorzy odczytali „Odprawę…” w tłumaczeniu Charlesa Kraszewskiego. Pokaz był częścią festiwalu „Szekspir i Polska”, którego motywem przewodnim był wpływ Szekspira na wyobraźnię polskich artystów i ekspertów teatralnych. Czytania zagraniczne transmitowane były na żywo na platformie streamingowej howlround.com oraz na oficjalnych kanałach w mediach społecznościowych organizatorów Wydarzenia.
Prapremierowe wykonanie „Odprawy posłów greckich” otworzyło dzieje polskiego dramatu politycznego, zawieszając wysoką poprzeczkę ideowemu obliczu narodowego teatru polskiego. Do pierwszego wystawienia tragedii doszło w niezwykłych okolicznościach. Stworzono bardzo kosztowne dekoracje, a role powierzono młodzieńcom z magnackich rodów. Historyczny zbieg okoliczności sprawił także, że na widowni zasiadły najważniejsze osoby w państwie – z parą królewską na czele. Spektakl nabrał dzięki temu nowego znaczenia i miał konsekwencje polityczne oraz obywatelskie.
Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza.
Partnerzy: Biblioteka Narodowa, Warszawa; Plac Defilad, Warszawa; The Globe Theatre w Londynie, The Skirball Centr NYU w Nowym Jorku; REDCAT/Disney Hall w Los Angeles; Epidauros Festival, Ateny; Replika Teatro, Madryt; HowlRound/Emerson College.