Z okazji 200. rocznicy publikacji pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza i ogłoszonego Roku Romantyzmu Polskiego Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego rozpoczyna cykl czytań scenicznych „Romantyzm. Od-czytywanie”. Czytaniom towarzyszyć będą seminaria i rozmowy z literaturoznawcami, historykami oraz teoretykami i praktykami teatru.
W bieżącym roku przypada 200. rocznica publikacji pierwszego tomu „Poezji” Adama Mickiewicza, w którym znalazł się cykl „Ballady i romanse”. Wydarzenie to zostało powszechnie uznane za symboliczny (i faktyczny) początek romantyzmu w Polsce, epoki, która w zasadniczy sposób wpłynęła na kształt polskiej kultury, w tym także na polski teatr. Inaugurując w Instytucie Teatralnym cykl „Romantyzm. Od-czytywanie”, chcemy przypomnieć w formie czytań scenicznych zarówno kanoniczne teksty polskiego dramatu romantycznego, jak i te niemal zupełnie zapomniane lub stanowiące interesujący kontekst dla dzieł wieszczów.
Czytaniom tym towarzyszyć będą seminaria i rozmowy z udziałem literaturoznawców, teatrologów, historyków, a także praktyków teatru, którzy poprzez namysł nad tekstem; osobistą lekturę i refleksję nakreślą, jak wierzymy, nowe (nie mylić z nowoczesnym) rozumienie i, co w przypadku romantyzmu kluczowe, przeżycie tych arcydzieł literackich. Nie chcemy bowiem na siłę umieszczać tych tekstów w kontekście współczesnych tematów, mód i ideologii, a po prostu pozwolić im mówić ich własnym językiem. Pragniemy też by język dzieła i język literacki wybrzmiały jak najpełniej i jak najpiękniej, dlatego do pracy nad tym projektem zaprosimy wybitnych aktorów, specjalizujących się w interpretacji tekstów klasycznych. Podobnie rzecz będzie się miała z muzyką, którą skomponują wszechstronni artyści.
Mamy nadzieję, że „żywa” lektura zaproponowanych przez nas tekstów, wydobędzie z nich prawdziwego ducha epoki, który niczym Mickiewiczowski „łańcuch sił żywych” połączy twórców z odbiorcami.
Iwona E. Rusek, Jerzy Machowski – kuratorzy cyklu
Cykl otworzyło czytanie „Starej romantyczki” Stanisława Bogusławskiego w reżyserii Jerzego Machowskiego. Wydarzenie odbyło się 10 marca godz. 19:00 na scenie Instytutu Teatralnego. Bezpłatne zaproszenia dostępne są na stronie Instytutu lub w serwisie GoOut.net.
HARMONOGRAM CZYTAŃ
10.03 | „Stara romantyczka” Stanisława Bogusławskiego, reż. Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek
24.03 | „Ksiądz Marek” Juliusza Słowackiego, Teatr Klasyki Polskiej, reż. Jacek Raginis, adaptacja Iwona Rusek
27.04 | „Barbara Radziwiłłówna” Antoniego Odyńca, reż. Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek
2.06 | „Komedyjki” Klementyny Hoffmanowej, reż. Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek
12.09 | „Karpaccy górale” Józefa Korzeniowskiego, reżyseria Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek
03.10 | „Żydzi” Józefa Korzeniowskiego, reżyseria Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek
14.11 | „Szczęsny” Juliusza Słowackiego, reżyseria Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek
12.12 | „Ciotunia”, Aleksandra Fredry, reżyseria Jerzy Machowski, adaptacja Iwona Rusek