Od 28 lutego do 31 grudnia 2024 r. można zgłaszać spektakle do jubileuszowego X Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”. W tym roku, w związku z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, konkurs zmienia nazwę i rozszerza się o dawne dzieła Starego Kontynentu. Więcej o wprowadzonych zmianach można przeczytać tutaj.
Do konkursu mogą zgłaszać się państwowe, samorządowe teatry dramatyczne, muzyczne i lalkowe, profesjonalne grupy teatralne (fundacje, stowarzyszenia) oraz szkoły artystyczne. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 grudnia 2024 roku.
Premiery przedstawień zgłaszanych do 10. Konkursu muszą odbyć się między 1 stycznia a 31 grudnia 2024 roku i zostać zgłoszone do Konkursu maksymalnie 30 dni od premiery. Jeśli premiera odbyła się przed oficjalnym ogłoszeniem Konkursu – w ciągu 30 dni od daty ogłoszenia. Jak co roku teatry mogą również ubiegać się o refundacje części poniesionych kosztów przygotowania premiery (wniosek o refundację należy złożyć w ciągu 60 dni). Szczegóły X Konkursu „Klasyka Żywa” dostępne są w regulaminie.
Komisja Artystyczna wybierze najlepsze klasyczne inscenizacje sezonu, a my zobaczymy je podczas 49. Opolskich Konfrontacji Teatralnych w 2025 roku. Komisja na także możliwość przyznania nagród za najciekawsze odkrycia repertuarowe – polskie i europejskie – o łącznej wysokości 60 000 zł, a także nagrodzenia i wyróżnienia przedstawień niezakwalifikowanych do finału. Podczas opolskiego finału do zdobycia będzie m.in. Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego w wysokości do 80 000 zł oraz szereg nagród indywidualnych.
Finalistów i nagrodzonych wybierze Komisja Artystyczna w składzie: Sebastian Duda, Agnieszka Marszałek, Michał Mizera (przewodniczący), Ewa Partyga, Ewelina Pietrowiak, Magdalena Rewerenda i Jacek Wakar.
Konkurs „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.