Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ogłasza konkurs na najlepsze projekty i działania teatralne zrealizowane online w czasie pandemii COVID-19. Zgłoszenia – w czterech kategoriach – przyjmujemy do 15 kwietnia 2021. Konkurs kierowany jest do teatrów, organizacji pozarządowych, artystów freelancerów, grup nieformalnych i przedsiębiorców. Zwycięskie projekty poznamy w maju.
– Celem Konkursu DIG IT jest dostrzeżenie i wskazanie spektakli oraz wydarzeń online, które wniosły nową jakość do polskiego życia teatralnego, a także wyróżnienie podmiotów proponujących oryginalny, ciekawy sposób kontaktu i komunikacji z widzem. Konkurs obejmuje różnorodne przedsięwzięcia teatralne zrealizowane w sieci w okresie od 12 marca 2020, czyli od dnia pierwszego zawieszenia działalności instytucji kultury, do 31 marca 2021. U podstaw naszego pomysłu leży również przekonanie, że sfera działań online pozostanie z nami po ustąpieniu pandemii jako odrębny nurt w polskim teatrze, czemu sprzyja rozwój i coraz większa dostępność nowych technologii w sztukach performatywnych – wyjaśnia Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego.
W pierwszej edycji konkursu DIG IT nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: najlepszy spektakl premierowy (przedstawienia przygotowane i zrealizowane specjalnie z myślą o ich prezentacji w internecie), najlepsze słuchowisko (powstałe poza rozgłośnią radiową), najlepszy inny projekt teatralny (przedsięwzięcia o artystycznym lub edukacyjnym charakterze – np. seriale teatralne, czytania performatywne, warsztaty – przygotowane oryginalnie w formule online), najlepsze wydarzenie teatralne przeniesione do internetu (projekty – w tym konferencje i festiwale – przygotowane pierwotnie w formie stacjonarnej, a zaadaptowane do warunków i potrzeb online). Zwycięski projekt w każdej kategorii otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys zł brutto (istnieje możliwość przyznania nagród i wyróżnień pozaregulaminowych).
Zgłoszenia online oraz pocztą tradycyjną należy składać do 15 kwietnia 2021. Uczestnikami Konkursu mogą być zarówno teatry (w tym sceny narodowe oraz samorządowe) i organizacje pozarządowe, jak również grupy nieformalne, artystki i artyści freelancerzy oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną i organizacyjną wydarzeń w zakresie teatru. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedną propozycję w danej kategorii.
Zwycięskie projekty poznamy 11 czerwca, a wybierze je pięcioosobowe jury, w którego skład wejdą przedstawicielki i przedstawiciele środowisk twórczych.
Konkurs jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.